Schody drewniane, metalowe czy szklane

Schody drewniane, metalowe czy szklane. To pytanie na które spróbuję wam dzisiaj odpowiedzieć. Mało tego ukierunkujemy to zagadnienie na nowoczesny dom i minimalizm we wnętrzu.

Każdy projektant wnętrz, architekt czy potencjalny inwestor rozbił się o problematykę zrobienia odpowiednich schodów w domu, który napotkał na swojej drodze. Niejeden z nas zadaje sobie pytanie czy schody drewniane najbardziej popularne w naszym kraju ze względu na tradycję i dostępność materiału oraz cenę są najlepszym rozwiązaniem. Jako architekt wnętrz sam nieraz zadaję sobie to samo pytanie. Sęk w tym, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Schody metalowe i szklane zdecydowanie idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz , schody drewniane są raczej uniwersalnym rozwiązaniem i w zależności od formy będą dobre do wnętrz każdego rodzaju.

Na początek skupię się na formie i typie schodów. Schody możemy scharakteryzować według kilku kategorii.

Pierwszą jest układ w rzucie z góry. Układ może być prosty, łamany, łamany powrotnie, zabiegowy, kręcony, wachlarzowy, rozdzielny, spiralny. Schody mogą posiadać spocznik lub nie.

Drugim kryterium jest sposób mocowania lub układ ścian bocznych schodów (to w jaki sposób są obciążane trepy.

Schody mogą być mocowane do ściany obustronnie lub jednostronnie, oparte na belce policzkowej lub siodłowej, a także dywanowe i wspornikowe.

Trzecim kryterium podziału są użyte materiały na konstrukcję i wykończenie. Schody pod względem konstrukcyjnym, mogą być wykonane jako drewniane, żelbetowe, stalowe, szklane lub o konstrukcji mieszanej np. z zastosowaniem kamienia.

Forma schodów, a charakter wnętrza. Schody drewniane, a minimalizm.

Tu dochodzimy do sedna. Widać już, że w każdym wnętrzu można zastosować wiele rozwiązań schodów, więc pytanie czy schody drewniane czy nie to jeszcze za mało. Bo przecież schody mogą być drewniane, ale mieć konstrukcję nośną metalową, raczej nie na odwrót, ale konstrukcja może być żelbetowa i drewniana.

Finalnie wyrób oceniamy po rodzaju zastosowanych wykończeń, jak są wykończone drewnem mówimy, że schody drewniane choć elementy konstrukcyjne mogą być inne. Szkło może występować zarówno na trepach jak i na balustradzie. Ekstremalnym rozwiązanie są schody wspornikowe.

Mi najbardziej do gustu przypadają właśnie schody drewniane wspornikowe i uważam je za najbardziej odpowiednie do wnętrz nowoczesnych. Generalnie za zasadę uważam maksimum metalu szkła, jeżeli ma się pojawić balustrada, drewno raczej na trepach.

Bardzo fajnym rozwiązaniem są schody dywanowe stanowiące swego rodzaju rozwinięcie schodów wspornikowych. Można je wykonać ze wszystkich materiałów zarówno drewna, szkła jak i metalu i kamienia.

Materiał na schody drewniane.

Dobrze jeżeli już zdecydujemy się na schody drewniane to jaki rodzaj drzewa.  Osobiście nie pałam wielkim entuzjazmem do gatunków krajowych drzew twardych buka, dęba czy jesionu, jeżeli już to zdecydowanie polecam egzotyki : tik, palisander, heban. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są wykończenia z bambusa, który jest bardzo twardy zwłaszcza z miniklepek na mikrowczepy.

Następna kwestia to oświetlenie schodów. Może być wpuszczone w ścianę lub w podstopnice, a nawet trepy. Coraz modniejsze staje się oświetlenie ledowe dające równomierne rozproszone światło. Reszta zależy już tylko od inwencji projektanta.

Projekt schodów to jedno, a wykonanie to drugie.

Co do wykonawców z naszego regionu jeśli chodzi o Rzeszów i podkarpackie zdecydowanie polecę dwie firmy Reil-Serwice z ulicy Warszawskiej i Jata z ulicy Nazimka.