Kuchnia w bieli z barkiem, projekty kuchni, Tomasz Boruch, Modernart, Rzeszów

Kuchnia w bieli

Dzisiaj wreszcie chciałbym zaprezentować Państwu jedną z moich ostatnich realizacji – projekt kuchni w bieli. Dlatego że jest to chyba dzisiaj jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań jeśli chodzi o projekty kuchni. Z pewnością widzimy to najbardziej na pojawiających się na targach wnętrzarskich w Mediolanie trendach.

Prezentowany projekt kuchni w bieli jest efektem współpracy z jednym z moich rzeszowskich klientów. Dlatego miejscem realizacji miał być projektowany dom w jednej z dzielnic willowych na obrzeżach Rzeszowa. Projekt kuchni został oparty na założeniu, że będzie to kuchnia otwarta z wyspą przeznaczona dla 4- osobowej rodziny.

Kuchnia w bieli z barkiem, projekty kuchni, Tomasz Boruch, Modernart, Rzeszów
Kuchnia w bieli – widok od strony wyspy.

Po pierwsze jednym z podstawowych założeń, które komplikowało projekt kuchni była konieczność umieszczenia w niej posiadanej już przez właściciela pralki wolnostojącej, która miała wymiary zupełnie odbiegające od urządzeń do zabudowy. W konsekwencji tego pojawiły się problemy natury technicznej.

Wydaje się że stworzony przeze mnie projekt kuchni w bieli został zrozumiany przez klienta dosłownie. Dlatego praktycznie wszystkie elementy meblowe kuchni, czyli blaty, boki szafek, fronty kuchenne, także wszystkie elementy widoczne mebli są w kolorze białym.

W konsekwencji tego elementami przełamującymi dominującą biel w kuchni miały być wprowadzone przeze mnie pozostałe elementy wystroju wnętrza.

Kuchnia w bieli - słupek z piekarnikiem.
Kuchnia w bieli z barkiem – widok słupka z piekarnikiem.


Projekt kuchni w bieli – założenia projektowe.

Głównym założeniem jeśli chodzi o układ funkcjonalny kuchni było wprowadzenie przeze mnie ze względu na stosunkowo dużą powierzchnię kuchni wyspy kuchennej. Wyspa kuchenna miała za zadanie spełnić cztery funkcje: po pierwsze zwiększyć ilość roboczą blatów, po drugie być miejscem zamontowania płyty ceramicznej, po trzecie spełnić funkcje minibarku, wreszcie być elementem oddzielającym meble kuchenne od otwartej na salon części jadalnej.

Kuchnia w bieli z barkiem, projekty kuchni, Tomasz Boruch, Modernart, Rzeszów
Kuchnia w bieli – widok na wyspę.

Rozmieszczenie urządzeń AGD.

Początkowe wymiary wyspy miały wynosić 180 na 90 cm. Jednak ze względu na sporą przestrzeń i fakt, że udało nam się zdobyć płytę “Staronu” o nietypowych wymiarach szerokości 93 cm wyspę powiększyłem do wymiarów 200 na 93 cm, w konsekwencji tego dało to dodatkową przestrzeń roboczą wokół płyty ceramicznej.

Pozostałe elementy kuchni.

Innym bardzo istotnym elementem projektu kuchni w bieli była zabudowa słupkowa piekarnika i lodówki. Ze względu na konieczność zabudowania przeze mnie wolnostojącej pralki pomimo jej nie typowej szerokości pod piekarnikiem. Z pewnością wymusiło to konieczność zastosowania nietypowych rozwiązań jeśli chodzi o sposób otwierania szafki i same gabaryty w stosunku do mikrofali i piekarnika będących po wyżej. Przede wszystkim większa szerokość słupka: piekarnik, pralka, mikrofala spowodowała, że słupek z lodówką do zabudowy mieścił się praktycznie na zero. Jeśli chodzi o samą lodówkę zastosowałem co najważniejsze najwyższy na rynku dostępny model wysoki 186 cm z chłodziarką na dole.

Kuchnia w bieli - barek.
Kuchnia w bieli z barkiem, projekty kuchni, Tomasz Boruch, Modernart, Rzeszów

W rezultacie tego na lewo od słupka już pod blatem roboczym zainstalowałem zmywarkę do zabudowy o szerokości 60 cm. Na lewo od niej, pod oknem, finalnie znalazł się dwukomorowy zlew z konglomeratu- firmy Franke.

Ewidentnie jedynym sposobem na odprowadzenie oparów z gotowania i pary wodnej znad kuchenki było umieszczenie typowo wyspowego pochłaniacza firmy “Elica”.

Zastosowane materiały meblowe.

Niewątpliwie jak wskazuje sam tytuł artykułu projekt kuchni w bieli wymusił na mnie zastosowanie materiałów w kolorze białym.

Dlatego zarówno fronty szafek jak i pozostałe widoczne elementy mebli zostały wykonane z MDFu lakierowanego w połysku. Bezwzględnie chęć uniknięcia wprowadzenia uchwytów na drzwiach szafek i uzyskania maksymalnej prostoty zmusiła mnie do zastosowania drzwi zamykanych na tzw. klick oraz mechanizmu servo drive firmy Blum. Również wszystkie szafki są standardowo na regulowanych nóżkach o wysokości 10 cm. Podobnie cokoliki są w kolorze białym.

Kuchnia w bieli z barkiem, projekty kuchni, Tomasz Boruch, Modernart, Rzeszów
Kuchnia w bieli – widok ogólny.

Przede wszystkim czym byłby projekt kuchni w bieli bez białego blatu? Ze względu na uzyskanie efektu lekkości zdecydowałem się na wprowadzenie blatów z koreańskiego Staronu. Płyta grubości 6 mm na pogrubieniu z białej płyty o grubości 18 mm. W konsekwencji tego udało się uzyskać minimalną przestrzeń pomiędzy blatem a frontami szafek dolnych.Dało mi efekt lekkości blatu. Sam blat został wypolerowany do lekkiego połysku aby ograniczyć do minimum efekt rysowania i pojawiający się brud.

Kuchnia z wyspą – wykończenie wnętrza.

Dlatego aby projekt kuchni był kompletny z pewnością pozostałe elementy wnętrza muszą współgrać z projektem kuchni. W związku z tym na podłodze wprowadziłem płytki gresowe w białym połysku o wymiarach 60 na 60 cm z fugą grubości 2 mm. Po drugie ściana pod oknem. Tym samym ze względu na dużą ilość wysokich, przytłaczających mebli jesta w kolorze białym. W konsekwencji tego pozostałe dwie ściany kuchni postanowiłem zaakcentować naturalną ciętą cegłą klasy 150.

Kuchnia w bieli z barkiem, projekty kuchni, Tomasz Boruch, Modernart, Rzeszów
Projekt kuchni w bieli z wyspą i barkiem.

Ponieważ zlecający mi projekt kuchni w bieli, nie chciał szafek górnych pojawiła się konieczność zagospodarowania ściany nad głównym blatem. Z pewnością najdłuższym roboczym blatem w kuchni. Zmusiło mnie to do zaprojektowania gipsowo- kartonowej zabudowy nad szafkami dolnymi głębokości 15 cm. Skutkiem tego zabudowę tę wykończyłem czarno białą fototapetą z widokiem nocnej aglomeracji Nowego Jorku.

Po trzecie przestrzeń pomiędzy zabudową a blatem roboczym wykończyłem szkłem matowym podświetlanym listwami ledowymi. Przez to uzyskałem możliwość dodatkowego, kameralnego źródła światła do pracy.

Kuchnia w bieli z barkiem, projekty kuchni, Tomasz Boruch, Modernart, Rzeszów
Projekt kuchni w bieli – widok od jadalni.

Projekt kuchni w bieli – podsumowanie.

Bez wątpienia obecnie projekt kuchni w bieli jest zdecydowanie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jeśli chodzi o kolorystykę w segmencie projektów kuchni nowoczesnych. Z tego powodu nie jest łatwo mi dziś tworzyć rozwiązania nietuzinkowe, godne uwagi i jedyne w swoim rodzaju. Pomimo tego uważam że, pokazany przeze mnie dzisiaj projekt kuchni wydaje się wart publikacji i opisania. I dlatego zawodowo niewątpliwie jako projektant wnętrz jestem z niego dumny.

Projekt kuchni – informacje końcowe.

W podsumowaniu wykonanego przeze mnie autorskiego zadania – projekt kuchni w bieli – podaję podstawowe informacje dla chcących zrobić taki projekt kuchni:

Autor: Tomasz Boruch, ModernArt Rzeszów.

Lokalizacja: Rzeszów.

Zastosowane materiały:

Fronty meblowe – MDF lakierowany biały połysk Golmeb Łańcut.

Boki szafek, cokoliki- płyta biała, gładka, lakierowana 18 cm.

Blat – płyta Staron White grubość 6 mm, firma Tuplex Rzeszów.

Okucia meblowe – zawiasy, prowadnice Tandembox Blum, Drewpol Rzeszów.

Elementy szklane – szkło matowe, lakobel Pure White grubość 4 mm, Resglass Rzeszów.

Pozostałe elementy wykończenia – płytki, cegła, oświetlenie BOZ Rzeszów.

Sprzęt AGD – Galicja Łańcut.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontakt

501-210-925
Pn - Pt : 11.00 - 16.00
So : 9.00 - 13.00
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: