Basen – marzenie czy rzeczywistość.

Własny basen – każdy z nas marzy o tym żeby mieć własny basen w ogrodzie, jednak większość nawet się nie porywa aby podjąć temat z obawy na koszty i kłopoty eksploatacyjne.

Dzisiaj spróbuję wam przybliżyć temat, jak jednak mieć własny basen. Ponieważ od czasu do czasu zdarza się nam projektować baseny niejako przy okazji projektu domu i wnętrza, a sam jestem w trakcie budowy już drugiego w swoim życiu basenu postanowiłem podzielić się z wami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Basen – Tadao Ando Monterrey Meksyk.

Nie podlega dyskusji, że basen jest niewątpliwe ozdobą i uatrakcyjnieniem naszego ogrody, a dodatkowo oprócz samej funkcji relaksacyjnej spełnia też rolę motywatora i sposoby na aktywniejsze przebywanie i pracę w samym ogrodzie. Wyobraźmy sobie upalny dzień w lecie bez wody ogrodowej i chłodu, który nam daje basen, pozwalając jednocześnie cieszyć się jeszcze aktywniej ogrodem. Zbiornik wodny to niewątpliwie też miejsce spotkań i imprez ogrodowych podnoszące atrakcyjność naszego domu i ogrodu.

Basen – Tadao Ando Monterrey Meksyk.

Rodzaje basenów.

Przyjrzyjmy się teraz podziałowi basenów, jest ich kilka. Jednym z nich jest podział na baseny tradycyjne i tzw. stawy kąpielowe, które są niewątpliwie jakąś formą baseny. Są jednak wykonane w zupełnie inny sposób i jeszcze bardziej zbliżają nas do natury. Dodatkowo są dużo tańsze w wykonaniu, wbrew pozorom wykonane we właściwy sposób mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.

Staw kąpielowy, filtr bagienny.

Sam na pierwszym domu posiadałem takie rozwiązanie i służyło mi do momentu sprzedaży, pozwalając się cieszyć wodą w ogrodzie.

Staw kąpielowy.

Niecka.

Jeśli chodzi o sposób wykonania niecki baseny tradycyjne można podzielić na baseny prefabrykowane i żelbetowe, wykonywane na placu budowy.

Basen skimerowy – schemat.

Te pierwsze niewątpliwie są szybsze w wykonaniu  i niejednokrotnie tańsze w budowie. Basen prefabrykowany może być wykonany ze stali, poliestru, żelbetowych elementów a nawet drewna i folii. Basen żelbetowy wykonywany jest jako typowa konstrukcja murowana, z żelbetowymi ścianami, zbrojoną płytą, podsypką itd. . Ściany może mieć pokryte folią, płytkami, a nawet specjalną farbą lub żywicą.

Basen z rynną przelewową – schemat.

Istotnym elementem basenu jest wyposażenie, a więc system filtracji i uzdatniania, oświetlenie, systemy masażu, elementy ochronne ułatwiające eksploatację. Elementy te mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy, a na rynku jest dostępna dziś szeroka gama takich produktów ( www.chemiapool.pl ).

Skupmy się teraz na samej niecce. Basen poliestrowy jest bardzo fajnym rozwiązaniem, stosunkowo niedrogim. Koszt niecki 7×5 m jest na poziomie 20 tys. z osprzętem. Jest szybki w budowie, wymaga jak większość basenów gotowych wykonania betonowej podsypki. Dla przykładu podaję odnośniki do dwóch producentów http://www.europool.pl oraz http://www.drewbas.pl .

Basen wkomponowany w bryłę domu.

Porównywalnym rozwiązaniem są niecki stalowe foliowane ze stelażem, je również można zabudowywać w gruncie i wizualnie wyglądają jak basen tradycyjny. W zależności od producenta koszt niecki może być niższy od niecki poliestrowej.

Baseny tradycyjne żelbetowe są chyba najczęściej stosowanym rozwiązaniem, ale niestety najbardziej kosztownym. Koszt wykonania samej niecki basenu 7×5 m to 15-20 tys. zł.

Nowoczesny basen.

Niecka jest wtedy najbardziej żywotna jednak szczelność i trwałość basenu w dużej mierze zależy od tego czym go wykończymy. Najefektowniej wygląda niecka wykonana z płytek lub mozaiki, jednak jest to najdroższe rozwiązanie i najbardziej pracochłonne. Najtańszym sposobem wykończenia basenu są powłoki z żywic lub specjalnych farb, jednak ich trwałość zależy od jakości materiałów użytych na nieckę. Zbiornik z taką powłoką przetrwa parę zim do 5 sezonów bez regeneracji, a sama niecka może ulec rozszczelnieniu.

Basen z pięknym widokiem.

Chyba najczęściej dziś stosowanym rozwiązaniem w przypadku prostej bryły basenu są folie basenowe. Nie mniej efektowne jak płytki, bardzo trwałe i stosunkowo niedrogie folie charakteryzują się bogatą kolorystyką i różną grubością. Koszt foli basenowej to ok. 50 zł/m2 z położenie. Trwałość foli zależy od jakości podłoża i od dokładności podczas montażu, sięga nawet kilkunastu lat.

Zasadnicza sprawa to również dostosowanie kształtu basenu oraz jego stylo do formy domu oraz kształtu ogrodu.

Dzisiaj większość ludzi skłania się ku nowoczesnym rozwiązaniom, również z powodu na mniejsze koszty budowy, ale nie jest wyjątkiem budowa basenów stylowych nawiązujących do charakteru rezydencji.

Basen stylowy.

Osobnym zagadnieniem jest odpowiednie umiejscowienie basenu i wkomponowanie w ogród i dostosowanie do bryły domu.

To co powoduje, że basen staje się wyjątkowy jest odpowiednie wykorzystanie walorów działki i terenowych, otoczenia bliższego i dalszego. Pozwala to rozkoszować się urokami krajobrazu użytkownikom i jeszcze pełniejsze zespolenie z otoczeniem.

Nowoczesny basen.

Wbrew pozorom na eksploatację i utrzymanie czystości basenu mają wpływ nawet takie rzeczy jak bliskość drzew zwłaszcza liściastych. Sam się przekonałem o tym kiedy miałem w pobliżu olchy i drzewa owocowe. Zbiornik zawsze napełniałem na nowo po okresie kwitnienia drzew. Ważne lokalizacyjnie jest też umieszczenie basenu w strefie jak najbardziej nasłonecznionej co pozwala cieszyć się basenem przez cały dzień.