Domy szkieletowe

Domy szkieletowe są jednym z profili naszej działalności. Skupiamy się nie tylko na ich budowie ale również projektach.

Zajmujemy się od lat budową domów szkieletowych wg. naszych projektów oraz wykonywanych na zlecenie inwestora.
Wieloletnie doświadczenie na rynku amerykańskim z budownictwem szkieletowym, a wiec w kraju gdzie nawet budynki wielokondygnacyjne budowane są w technologi szkieletowej zaowocowało wieloma realizacjami w naszym kraju. Większość domów szkieletowych wybudowanych przez firmę ModernArt w Rzeszowie powstała na bazie naszych autorskich projektów. Ponieważ jedną ze specjalności, którą ukończyłem są projekty domów szkieletowych owocuje to wieloma przemyślanymi i udanymi realizacjami.

Domy szkieletowe – podstawowe informacje.

Poniżej podaję kilka podstawowych informacji na temat budownictwa szkieletowego i jego zalet. 

Budowane przez nas domy szkieletowe są wykonywane na bazie profili 14×4 wykonanych z drewna sosnowego kl. III 150, struganych i impregnowanych co wydłuża okres trwałości.
Dobrze wykonany dom szkieletowy może przetrwać kilkaset lat, a jego okres użytkowania oraz trwałość nie jest wcale mniejsza od budynków murowanych.
Stosowanie materiałów ogniotrwałych jak płyty OSB czy PS oraz płyt g/k praktycznie zabezpiecza konstrukcję przed pojawieniem się ognia. Wreszcie odpowiednia izolacja powoduje, że drewno całkowicie jest zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych.
Domy szkieletowe drewniane w porównaniu ze stalowymi są dużo sztywniejszy i mniej podatny po osiągnięciu odpowiedniej wilgotności na pracę. Jego duży przekrój w stosunku do stalowego i odporność na temperaturę powoduje, że dużo dłużej utrzymuje nośność w przypadku pożaru. Stal bardzo łatwo pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi w stan plastyczny.
Ponadto konstrukcja drewniana jest całkowicie pozbawiona mostków termicznych na nadprożach i elementach nośnych.

dom, Tomasz Boruch, projektant wnętrz, architekt, projekt domu, domy szkieletowe

Domy szkieletowe należą do bardzo ciepłych technologii w porównaniu z technologiami tradycyjnymi. Przede wszystkim wsp. U dla domów szkieletowych 10 cm styropianu i 15 cm wełny wynosi 0.17. Podczas gdy dla tradycyjnej ściany 10 cm styropianu + 24 cm ściany nośnej z ceramiki czy gazobetonu 0.3, a gdy zwiększymy w szkielecie ocieplenie z 10 do 15 cm nawet 0.13 .
Mówi to samo za siebie. Ponadto dom szkieletowy jest dużo mniej podatny na pojawianie się wszelkich rys na ścianach oraz wilgoci, a nawet gdy się takie pojawiają jest dużo łatwiej je usunąć.  

Polski rynek domów szkieletowych – stereotypy..

W Polsce utarły się stereotypy, że skoro budownictwo murowane jest droższe więc musi być lepsze. Nieprawda. Niższy koszt budowy domu szkieletowego nie wynika z tego, że został wykonany z tańszych materiałów.

Zalety domów szkieletowych.

Drewno jest dzisiaj materiałem stosunkowo drogim. Dlatego zyski finansowe wynikają głównie z mniejszych nakładów na robociznę (mniej etapów budowy), łatwości wykonania wszelkich instalacji, lekkości konstrukcji ok. 7 razy lżejszej od murowanej oraz szybkości wykonania całej inwestycji.dom, Tomasz Boruch, projektant wnętrz, architekt, projekt domu, domy szkieletowe

Lekkość konstrukcji daje dodatkową zaletę. Przede wszystkim mniejsze obciążenie na grunt co za tym idzie mniejsze nakłady na posadowienie budynku, a także możliwość posadawiania budynku na płycie fundamentowej.
Sama płyta fundamentowa niesie ze sobą wiele zalet jak możliwość lepszego ocieplenia i zaizolowania, mniejsze obciążenie na grunt oraz mniejsze koszty wykonania i krótszy czas realizacji.

Mógłbym się długo rozpisywać na temat zalet domu murowanego i szkieletowego. Wydaje się jednak, że liczy się tylko to : dlaczego Polacy budują w technologiach drogich i kiepskich. Technologiach kompletnie nie sprawdzających się w naszych realiach ekonomicznych wysoki koszt ogrzewania, remonty i poprawki, wiele lat budowania i pustka w kieszeni?dom, Tomasz Boruch, projektant wnętrz, architekt, projekt domu, domy szkieletowe

Odpowiedź pozostawiam Państwu.

Projekty domów szkieletowych.

Jak każdy projekt domu również projekt domu szkieletowego musi być przemyślany. Dlatego przemyślane projektowanie zaczynam już na poziomie doboru działki. Dlaczego?

Ponieważ ukształtowanie terenu ma znaczący wpływ na projekt domu szkieletowego, a przede wszystkim sposób jego posadowienie, podobnie na etapie realizacji koszty budowy. Płaski teren to na ogół możliwość posadowienia na płycie fundamentowej. W konsekwencji tego niższe koszty. Również cieplejszy fundament, brak wilgoci i mostków termicznych to niewątpliwe zalety. Tym bardziej właściwy i przemyślany projekt domu szkieletowego ma diametralne znaczenie.

elewacje, Modernart Tomasz Boruch, projekt domu szkieletowego
Dom szkieletowy, elewacja.

Wreszcie konstrukcja ścian i układ pomieszczeń. Także skomplikowanie układu ścian zewnętrznych wpływa w znaczący sposób na wzrost koszów budowy i eksploatacji. Dlatego domy szkieletowe są stosunkowo złożonym zagadnieniem i wymagają odpowiedniego podejścia.

rzut parteru, Modernart Tomasz Boruch, projekt domu szkieletowego
Rzut parteru.

Godne uwagi są również kominy i układ pomieszczeń. Zwłaszcza lokalizacja łazienek, kuchni i kotłowni. Z tego powodu należy położyć nacisk na odpowiednie ich rozplanowanie. Dobry architekt ma tego świadomość.

rzut piętra, Modernart Tomasz Boruch, projekt domu szkieletowego
Rzut piętra.

Ze względu na specyfikę rozwiązań konstrukcyjnych domy szkieletowe w odróżnieniu od murowanych mają jeszcze więcej możliwości poprowadzenia instalacji. Dlatego należy je wykorzystać jak najlepiej na etapie projektowania.

Zapraszamy po wstępne informacje – domy szkieletowe są już dostępne dla każdego.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z naszych budów.

Domy szkieletowe – realizacje

Kontakt

501-210-925
Pn - Pt : 11.00 - 16.00
So : 9.00 - 13.00
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: