Domy szkieletowe

Domy szkieletowe są jednym z profili naszej działalności.

Zajmujemy się od lat budową domów szkieletowych wg. naszych projektów oraz wykonywanych na zlecenie inwestora.
Kilkuletnie doświadczenie na rynku amerykańskim, a wiec w kraju gdzie nawet budynki wielokondygnacyjne budowane są w technologi szkieletowej zaowocowało wieloma realizacjami w naszym kraju.

Poniżej podaję kilka podstawowych informacji na temat budownictwa szkieletowego i jego zalet.

Budowane przez nas domy szkieletowe są wykonywane na bazie profili 14×4 wykonanych z drewna sosnowego kl. III 150, struganych i impregnowanych co wydłuża okres trwałości.
Dobrze wykonany dom szkieletowy może przetrwać kilkaset lat, a jego okres użytkowania oraz trwałość nie jest wcale mniejsza od budynków murowanych.
Stosowanie materiałów ogniotrwałych jak płyty OSB czy PS oraz płyt g/k praktycznie zabezpiecza konstrukcję przed pojawieniem się ognia, a odpowiednia izolacja powoduje, że drewno całkowicie jest zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych.
Szkielet drewniany w porównaniu ze stalowym jest dużo sztywniejszy i mniej podatny po osiągnięciu odpowiedniej wilgotności na pracę. Jego duży przekrój w stosunku do stalowego i odporność na temperaturę powoduje, że dużo dłużej utrzymuje nośność w przypadku pożaru. Stal bardzo łatwo pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi w stan plastyczny.
Ponadto konstrukcja drewniana jest całkowicie pozbawiona mostków termicznych na nadprożach i elementach nośnych.

dom, Tomasz Boruch, projektant wnętrz, architekt, projekt domu, domy szkieletowe

Domy szkieletowe należą do bardzo ciepłych technologii w porównaniu z technologiami tradycyjnymi, przykładowo wsp.U dla domów szkieletowych 10 cm styropianu i 15 cm wełny wynosi 0.17, a dla tradycyjnej ściany 10 cm styropianu + 24 cm ściany nośnej z ceramiki czy gazobetonu 0.3, a gdy zwiększymy w szkielecie ocieplenie z 10 do 15 cm nawet 0.13 .
Mówi to samo za siebie. Ponadto dom szkieletowy jest dużo mniej podatny na pojawianie się wszelkich rys na ścianach oraz wilgoci, a nawet gdy się takie pojawiają jest dużo łatwiej je usunąć.

W Polsce utarły się stereotypy, że skoro budownictwo murowane jest droższe więc musi być lepsze. Nieprawda. Niższy koszt budowy domu szkieletowego nie wynika z tego, że został wykonany z tańszych materiałów.
Drewno jest dzisiaj materiałem stosunkowo drogim, a zyski finansowe wynikają głównie z mniejszych nakładów na robociznę (mniej etapów budowy), łatwości wykonania wszelkich instalacji, lekkości konstrukcji ok. 7 razy lżejszej od murowanej oraz szybkości wykonania całej inwestycji.dom, Tomasz Boruch, projektant wnętrz, architekt, projekt domu, domy szkieletowe

Lekkość konstrukcji daje dodatkową zaletę, mianowicie mniejsze obciążenie na grunt co za tym idzie mniejsze nakłady na posadowienie budynku, a także możliwość posadawiania budynku
na płycie fundamentowej.
Sama płyta fundamentowa niesie ze sobą wiele zalet jak możliwość lepszego ocieplenia i zaizolowania, mniejsze obciążenie na grunt oraz mniejsze koszty wykonania i krótszy czas realizacji.

Mógłbym się długo rozpisywać na temat zalet domu murowanego i szkieletowego, ale dla mnie liczy się tylko to : dlaczego Polacy budują w technologiach drogich i kiepskich, kompletnie nie sprawdzających się w naszych realiach ekonomicznych wysoki koszt ogrzewania, remonty i poprawki, wiele lat budowania i pustka w kieszeni?dom, Tomasz Boruch, projektant wnętrz, architekt, projekt domu, domy szkieletowe

Odpowiedź pozostawiam Państwu.

Zapraszamy po wstępne informacje – domy szkieletowe są już dostępne dla każdego.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z naszych budów.

Domy szkieletowe – realizacje

Kontakt

501-210-925
Pn - Pt : 11.00 - 16.00
So : 9.00 - 13.00
%d bloggers like this: