Domy szkieletowe są jednym z profili naszej działalności.
Zajmujemy się od lat budową domów szkieletowych wg. naszych
projektów
oraz wykonywanych na zlecenie inwestora.
Kilkuletnie doświadczenie na rynku amerykańskim, a wiec w kraju gdzie nawet budynki wielokondygnacyjne budowane są w technologi szkieletowej zaowocowało wieloma realizacjami w naszym kraju.
Poniżej podaję kilka podstawowych informacji na temat budownictwa szkieletowego i jego zalet.
Budowane przez nas domy szkieletowe są wykonywane na bazie profili 14×4 wykonanych z drewna sosnowego kl. III 150, struganych i impregnowanych co wydłuża okres trwałości.
Dobrze wykonany dom szkieletowy może przetrwać kilkaset lat, a jego okres użytkowania oraz trwałość nie jest wcale mniejsza od budynków murowanych.
Stosowanie materiałów ogniotrwałych jak płyty OSB czy PS oraz płyt g/k praktycznie zabezpiecza konstrukcję przed pojawieniem się ognia, a odpowiednia izolacja powoduje, że drewno całkowicie jest zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych.
Szkielet drewniany w porównaniu ze stalowym jest dużo sztywniejszy i mniej podatny po osiągnięciu odpowiedniej wilgotności na pracę. Jego duży przekrój w stosunku do stalowego i odporność na temperaturę powoduje, że dużo dłużej utrzymuje nośność w przypadku pożaru. Stal bardzo łatwo pod wpływem wysokiej temperatury przechodzi w stan plastyczny.
Ponadto konstrukcja drewniana jest całkowicie pozbawiona mostków termicznych na nadprożach i elementach nośnych.
Domy szkieletowe należą do bardzo ciepłych technologii w porównaniu z technologiami tradycyjnymi, przykładowo wsp.U dla domów szkieletowych 10 cm styropianu i 15 cm wełny wynosi 0.17, a dla tradycyjnej ściany 10 cm styropianu + 24 cm ściany nośnej z ceramiki czy gazobetonu 0.3, a gdy zwiększymy w szkielecie ocieplenie z 10 do 15 cm nawet 0.13 .
Mówi to samo za siebie. Ponadto dom szkieletowy jest dużo mniej podatny na pojawianie się wszelkich rys na ścianach oraz wilgoci, a nawet gdy się takie pojawiają jest dużo łatwiej je usunąć.
W Polsce utarły się stereotypy, że skoro budownictwo murowane jest droższe więc musi być lepsze. Nieprawda. Niższy koszt budowy domu szkieletowego nie wynika z tego, że został wykonany z tańszych materiałów.
Drewno
jest dzisiaj materiałem stosunkowo drogim, a zyski finansowe wynikają głównie z mniejszych nakładów na robociznę (mniej etapów budowy), łatwości wykonania wszelkich instalacji, lekkości konstrukcji ok. 7 razy lżejszej od murowanej oraz szybkości wykonania całej inwestycji.
Lekkość konstrukcji daje dodatkową zaletę, mianowicie mniejsze obciążenie na grunt co za tym idzie mniejsze nakłady na posadowienie budynku, a także możliwość posadawiania budynku
na płycie fundamentowej.
Sama płyta fundamentowa niesie ze sobą wiele zalet jak możliwość lepszego ocieplenia i zaizolowania, mniejsze obciążenie na grunt oraz mniejsze koszty wykonania i krótszy czas realizacji.
Mógłbym się długo rozpisywać na temat zalet domu murowanego i szkieletowego, ale dla mnie liczy się tylko to : dlaczego Polacy budują w technologiach drogich i kiepskich, kompletnie nie sprawdzających się w naszych realiach ekonomicznych wysoki koszt ogrzewania, remonty i poprawki, wiele lat budowania i pustka w kieszeni?
Odpowiedź pozostawiam Państwu.
Zapraszamy po wstępne informacje – domy szkieletowe są już dostępne dla każdego.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z naszych budów.