Dom szkieletowy pod Rzeszowem – realizacja

Nowy dom szkieletowy pod Rzeszowem stał się faktem.

Nareszcie ruszyłem z nową budową domu szkieletowego. Zarówno projekt architektoniczny jak i projekt wnętrza został zrobiony przeze mnie. Projekt wnętrza będzie przedstawiony w osobnym artykule, dzisiaj parę słów o samym domu.

Omawiany dom szkieletowy został zaprojektowany na 14 arowej działce w Tyczynie na ulicy Polnej pod Rzeszowem. Zarówno projekt jak i wszystkie rozwiązania zostały ukierunkowane wartością inwestycji i planowanym metrażem i warunkami zabudowy. Całkowity koszt domu w stanie deweloperskim miał nie przekroczyć kwoty 240 tys.  Został zaprojektowany dla rodziny 4 osobowej. W jego skład wchodzą 3 sypialnie o powierzchni dziesięć metrów kwadratowych każda, duży 25 metrowy salon z otwartą 10 metrową kuchnią, duża 8 metrowa łazienka i dwa przedpokoje. Sam budynek został posadowiony na płycie fundamentowej grubości 16 cm oraz izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, a ściany zaprojektowane w technologii szkieletowej na bazie profili 14×4 cm. Elementów szkieletu dostarczyła firma Woś z Zaczernia . Sam montaż budynku odbył się bezpośrednio na placu budowy (cięcie i montaż poszczególnych elementów). Budynek będzie ocieplony styropianem 10 cm i wełną 15 cm. W galerii zdjęcia z etapu robienia płyty i stawiania szkieletu ścian.

Etapy budowy

Jak zwykle najtrudniejszą sprawą okazało się znalezienie odpowiedniej działki. Ponieważ budynek, który chciałem zaprojektować planowałem posadowić na płycie fundamentowej teren powinien być w miarę płaski. To sprawiło trochę kłopotów. Sama działka powinna mieć w miarę łatwy i szybki dostęp do mediów, bez niepotrzebnego dogadywania z sąsiadami, czekania na komitety itd.

Dalej tyczenie i roboty ziemne. Wybieranie warstwy gruntu i podsypka z piasku pod płytę. Dosyć pracochłonne zajęcie, wyprowadzanie poziomów, rozprowadzanie wody i kanalizacji. Potem deskowanie obrysu i ocieplenie płyty. Na koniec izolacja przeciwwilgociowa oraz zbrojenie płyty. Ostatni etap wylanie samego betonu. Beton wylewamy z agregatu dzięki temu powierzchnia płyty jest idealnie płaska i wypoziomowana co pozwala łatwo montować szkielet. Dom szkieletowy to precyzyjna robota, nie ma miejsca na partactwo jak przy murarce gdzie następny etap może zakamuflować następny. Tak jest posadowiony nasz dom szkieletowy.

Następny etap ściany szkieletu. Najpierw izolacja belek podwalinowych i same belki. Potem ściany szkieletu i belka oczepowa i nasz dom szkieletowy nabiera wyglądu. Teraz dach, murłaty, krokwie i jętki itd. Sam dom szkieletowy jest obłożony płytą OSB 10 mm, ponieważ jest parterowy, a ściany wewnętrzne i zewnętrzne wykonuję tej samej grubości płyta jest tylko na zewnątrz. Dobrze zrobiony dom szkieletowy wymaga wiatrownic ścian. Ja stosuję je praktycznie na każdej co zabezpiecza budynek przed skrzypieniem i wichrowaniem konstrukcji.